Înca un week-end de foc pentru atletii CSS Bârlad

Barlad Online

La finele acestei sãptãmâni, Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad va participa cu cinci atleti la Grand Prix-ul pentru Juniori 2 si Juniori 3, ce va avea loc la Bucuresti. Competitia de salã este programatã pentru astãzi si mâine, atât pentru feminin cât si pentru masculin. La categoria Juniori 2 (16-17 ani), vor alerga Mihaela Petrea, Mihaela Butnaru si Rãzvan Nechita, iar la categoria Juniori 3 (14-15 ani) vor concura Florin Mãdãlin Ioan si Alexandru Pavel. În concurs vor intra si Cãtãlin Jitcovici si Andreea Stamatin, însã în afara categoriilor Juniori 2 si Juniori 3, întrucât fac parte din categoria Juniori 1 (18-19 ani). „Acest Grand Prix este tot o competitie pregãtitoare, cum a fost si Concursul Interjudetean «Memorialul Dorin Melinte», la care am participat week-endul trecut. Cred cã vom reusi sã ne îmbunãtãtim performantele înainte de finala campionatului national. Toti sportivii cu care concurãm acum sunt foarte buni si cred cã acum o vor demonstra“, ne-a spus prof. Lucian Bolgar, directorul CSS Bârlad si antrenorul atletilor. Cât despre participarea la Concursul Interjudetean „Memorialul Dorin Melinte“, desfãsurat la Bacãu, atletii CSS Bârlad au obtinut rezultate excelente. La categoria Juniori 1, masculin, Cãtãlin Jitcovici s-a clasat pe locul II (distanta 800 metri) si pe locul III (distanta 1.500 metri). Tot la Juniori 1, dar feminin, Andreea Stamatin a ocupat locul III (distanta 3.000 metri) si locul 4 (distanta 1.500 metri). Nu în ultimul rând, la categoria Juniori 2, feminin, Mihaela Petrea s-a clasat pe locul III (distanta 3.000 metri) si pe locul 8 (distanta 1.500 metri). „De sãptãmâna viitoare, încep finalele campionatelor nationale. Prima este cea adresatã sportivilor de la Juniori 1 si se va desfãsura tot la Bucuresti, în intervalul 17-18 februarie. Sper cã vom veni acasã cu medalii“, a completat Bolgar.